აბრაჰამ ლინკოლნი-პოლიტიკოსი და იურისტი, აშშ-ის მე-16 პრეზიდენტი გახდა. დაამთავრა სპრინგფილდის უნივერსიტეტი, ილინოისში. ლინკოლნი მუშაობდა როგორც სამოქალაქო, ისე -სისხლის სამართალში. ლინკოლნმა და მისმა პარტნიორებმა 5000- ზე მეტი საქმე განიხილეს.
ფრანკლინ რუზველტი
ჩააბარა ნიუ იორკის ადვოკატთა გამოცდა და პოლიტიკაში მოღვაწეობამდე, ნიუ-იორკში რამდენიმე წლის განმავლობაში მსახურობდა, როგორც იურისტი. ერთადერთი პოლიტიკური ლიდერი, რომელმაც ოთხ საპრეზიდენტო არჩევნებში გაიმარჯვა და შტატებს ხელმძღვანელობდა, როგორც 32-ე პრეზიდენტი, 1933-1945 წლებში, გარდაცვალებამდე.
ბარაკ ობამა
აშშ-ს 44-ე პრეზიდენტი. ობამა პირველი აფრო-ამერიკელია, რომელიც პრეზიდენტად აირჩიეს. 1991 წელს დაამთავრა ჰარვარდის სამართლის სკოლა წარჩინებით - magna cum laude. პოლიტიკაში შესვლამდე, ჩიკაგოში ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში მოღვაწეობდა. პრეზიდენტობამდე იყო აშშ სენატორი, ილინოისის სენატის წევრი.
რიჩარდ ნიქსონი
რიჩარდ ნიქსონი აშშ-ს 37-ე პრეზიდენტი, დუაიტ აიზერნჰაუერის დროს, ვიცე-პრეზიდენტი. ერთადერთი პრეზიდენტი, რომელიც გადადგა, უოტერგეიტის ცნობილი სკანდალის შემდეგ. კალიფორნიაში მოღვაწეობდა, როგორც იურისტი, დაასრულა სამართლის სკოლა დიუკის უნივერსიტეტში 1937 წელს.
ბილ კლინტონი
არკანზასის გუბერნატორი, აშშ-ს 42-ე პრეზიდენტი. და არკანზასის გუბერნატორი, როგორც იურისტი, მოღვაწეობდა არკანზასში, თუმცა, მონიკა ლევინსკის სკანდალის შემდეგ, შეუჩერდა ლიცენზია 5 წლით.
ენდრიუ ჯეკსონი
ენდრიუ ჯეკსონი, ჯარისკაცი, იურისტი, სახელმწიფო მოღვაწე, აშშ სენატორი, სამხედრო გუბერნატორი, აშშ წარმომადგენლობითი პალატის წევრი, აშშ-ს მე-7 პრეზიდენტი. 21 წლის ასაკში უკვე ადვოკატი იყო. საპრეზიდენტო ვადის დროს დააარსა დემოკრატიული პარტია .გამოხატულია 20 დოლარიან კუპიურაზე.
ჰილარი კლინტონი
ჰილარი კლინტონი , ამერიკელი პოლიტიკოსი, აშშ 67-ე სახელმწიფო მდივანი. სენატორი ნიუ-იორკიდან, პირველი ლედი, 2016 წლის პრეზიდენტობის კანდიდატი დემოკრატიული პარტიიდან. პირველი გამოცდაზე არ გაუმართლა, მაგრამ მეორედ წარმატებით ჩააბარა, 1974 წელს , არკანზასში.
რობერტ კარდაშიანი
სან დიეგოს სამართლის კურსდამთავრებული, განსაკუთრებით გაითქვა სახეწლი სიმფსონის საქმის შემდეგ. არის კარდაშიანების ცნობილი ოჯახის წევრი, რომელთა შესახებ სატელევიზიო შოუმ „გაიცანით კარდაშიანები“, კიდევ უფრო გაუითქვა სახელი.
ჯონ კოკრანი
საქმიანობის სხვადასხვა ეტაპზე იცავდა შონ კომბსს, მაიკლ ჯეკსონს, ტუფაკ შაკურს, ტოდ ბრიჯს, ჯიმ ბრაუნს, სნუპ დოგს და სხვ. ლიცენზია მიიღო 1963 წელს და მუშაობა დაიწყო სისხლის სამართლის პროკურორად ლოს ანჟელოსში.
ვუდრო ვილსონი
პოლიტიკოსი და იურისტი, აშშ-ს 28-ე პრეზიდენტიო. ადვოკატის კარიერის დასრულების შემდეგ დაუბრუნდა სამართლის სკოლას და სამართლის დოქტორი გახდა.
უილიან ჰოუვარდ ტაფტი
აშშ-ის #27 პრეზიდენტი. ასევე, აშშ-ის უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე. ერთდერთი ადამიანი, რომელსაც ორივე თანამდებობა ეკავა. პრეზიდენტობამდე, იყო ოჰაიოს ადვოკატი, ჰამილტონის ოლქის პროკურორის ასისტენტი.
თურგუდ მარშალი
თურგუდ მარშალი - ადვოკატი, აშშ-ს პირველი აფრო-ამერიკელი მოსამართლე უზენაეს სასამართლოში, რომელიც ცნობილი გახდა თავისი წარმატებული საქმით ბრაუნი განათლების საბჭოს წინააღმდეგ, რომელიც საჯარო სკოლების სეგრეგაციას ახდენდა.
მარშა კლარკი
ცნობილი პროკურორი, ავტორი, ენბისის, ფოქსისა და სიენბისის სატელევიზიო კომენტატორი იურიდიულ საკითხებში.
რუდი გიულიანი
ამერიკელი იურისტი, ბიზნესმენი, ცნობილი თავისი საჯარო გამოსვლებით ნიუ-იორკის ყოფილი მერი. ნიუ იორკის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის წარჩინებიოთ კურსდამთავრებული.
რობერტ შაპირო
სამოქალაქო საქმეების იურისტი. იურიდიული ზუმის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, ცნობილი „ოცნების გუნდში“ მონაწილეობით, რომელმაც ო.ჯ. სიმპსონი ციხიდან გაათავისუფლა.

Abraham Lincoln -a politician and a lawyer who became the 16th president of the United States of America. He passed the bar in 1836 in Springfield, Illinois, and worked in - both civil and criminal matters. In all, Lincoln and his partners handled over 5,000 cases.
Franklin Roosevelt
Franklin Roosevelt passed the bar in New York who was a lawyer, and practiced law for a few years before jumping into politics, served as the 32nd President of the United States from 1933 until his death in 1945, becoming the only political leader to win four presidential elections.
Barack Obama
The 44-th president of the USA. Obama is the first Afro –American who was elected President. After graduating the Harvard Law School with magna cum laude, before his transition into the political field Obama returned to Chicago to practice as a civil rights lawyer. Before taking the Office he was the US Senator, member of the Illinois Senate.
Richard Nixon
Richard Nixon was a politician who was the Vice President under Dwight D. Eisenhower, and was the 37th President of the United States. He practiced law in California, after graduating law school from Duke University in 1937. He is the only president to resign from office after the infamous Watergate Scandal.
Bill Clinton
Bill Clinton is a politician who was a lawyer, the Governor of Arkansas, and served as the 42nd President of the U.S. He received his license to practice law in Arkansas, but after the famous Monica Lewinsky scandal, his law license was suspended in Arkansas for five years.
Andrew Jackson
Andrew Jackson was a soldier, lawyer, statesman, US Senator, Military Governor, a US House of Representatives Member, and the 7th President of the United States. He was admitted to the North Carolina bar in 1787, and was appointed prosecuting attorney at the age of 21. He is known for being the founder of the Democratic Party during his presidency. He is also featured on the American $20 bill.
Hillary Clinton
Hillary Clinton is an American politician , the 67th Secretary of State under President Obama, a U.S. Senator from New York, the First Lady of the US, and the Democratic Party’s nominee for President in the 2016 election. After failing her first attempt at the Washington D.C. Bar Exam, she successfully passed the Arkansas bar exam in 1974.
Robert Kardashian
Robert Kardashian is best known for his legal aid in the O.J. Simpson case. He received his law degree from the University of San Diego, His fame has grown even more with the success of his families television show "Meet the Kardashians".
Johnnie Cochran
Johnnie Cochran was an American lawyer, who, at different times represented Sean Combs, Michael Jackson, Tupac Shakur, Todd Bridges, Jim Brown, Snoop Dogg, and others. He was licensed in California in 1963, and began working as a deputy criminal prosecutor in Los Angeles.
Woodrow Wilson
Woodrow Wilson was a politician and a lawyer, and who served as the 28th President of the United States. After becoming bored with his job as an attorney, he returned to school to earn his Ph.D.
William Howard Taft
William Howard Taft served as the 27th President of the United States, and as the 10th Chief Justice of the United States, becoming the only man to have held both offices. Taft was admitted to the Ohio bar, and became assistant prosecutor for Hamilton County.
Thurgood Marshall
Thurgood Marshall was a lawyer, and an Associate Justice of the Supreme Court of the United States, and its first African-American judge. He became a licensed lawyer in Maryland, and is known for his success in the case Brown vs. Board of Education, which desegregated public schools.
Marcia Clark
Marcia Clark is a famous American prosecutor, author, and has worked as a legal commentator for NBC, Fox and CNBC.
Rudy Giuliani
Rudy Giuliani is an American lawyer, businessman, public speaker, and the former mayor of New York City. He received his licence for law in New York, after graduating magna cum laude from New York University School of Law.
Robert Shapiro
Robert Shapiro is an American civil litigator. He was granted to the State Bar of California in 1969, and is most recognized for playing a role in the “dream team” which successfully gained O.J. Simpson freedom from the charges against him for murder. He is also one of the co-founders of legal zoom.